İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Salgından Normale Dönüş Mümkün

Uzun süredir bir bilim kurgu filminin figüranları gibi panik halinde ve umutsuzca bekleyişteyiz…

Yavaşça şehrin üzerindeki kara bulutların arasından gün ılığı belirmeye başladı. Normal hayata dönüşün sinyallerini almaya başlıyoruz. Artık alışkın olduğumuz hayata, insanlarla yeniden kaynaşmaya, gezmeye, sevinmeye, hastalarımızın dertlerine yeniden deva olmaya çok yakınız. ‘Dünya bir daha eskisi gibi olmayacak’ cümlesi içerisinde birden fazla anlam taşıyor. Bunlardan biri artık eskisi kadar bilinçsiz ve savurgan olmayacağız, kişisel hijyenimize daha çok özen göstereceğiz ve artık ekosistemle uyumlu yaşamayı öğrenmek zorunda olduğumuzu bileceğiz.

Bu süreçte milletçe çok iyi bir pandemi sınavı verdik. Olabilecek minimum kayıplarla yolumuza devam ediyoruz. Tabi ki böylesine kalabalık bir ülkede bir çok problem de yaşadık… Biz de bu süre zarfında hasta güvenliği amacıyla elektif cerrahileri durdurduk. Bu nedenle hastaların yaşam kalitesini bozan sorunları bir süredir beklemede… Ülkemizdeki tüm hastaneler bekleyen ve biriken hastaların, normale döndüğümüzde nasıl yönetileceği konusunda bir plan çizmeye çalışıyor. Bir çok hasta kanser cerrahisi sırası bekliyor, kanserleşme potansiyeli olan vakalarımız da var ve daha sonra insanların yaşamlarını alt üst eden diğer problemler, ve sonra estetik kaygılar var… Yani tedavi bekleyen hasta populasyonun bir kaç farklı katmanı mevcut. O nedenle tam kapasite çalışmaya başladığımızda, yavaşca da olsa normale döneceğiz ve bunu sakinlikle gerçekleştireceğiz.

Değerli hastalarımızdan ricamız şudur ki; poliklinikler tam kapasite hizmete açıldığında sizlerin sağlığı için çalışan sağlık çalışanları ile omuz omuza veriniz. Unutmayın bu ülkenin sağlık çalışanları Dünya’daki diğer meslektaşlarından çok daha fazla birikimli ve yetenekliler. İhtiyaçları olan şey ise sadece güven duygusu…

Normalleşeceğiz, hem de bilinçli ve sakin bir şekilde….

Sağlıcakla kalın…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.