İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kulak Burun Boğaz Hastalıklarında Maske Kullanımı

Sağlık kuralları boşlamaya gelmez… Bazı hastalıkları sadece 1 kere geçirmeniz yeterli olabilir, hangisinin son olduğunu bilemezsiniz… Son zamanlarda viral salgınlar artmaya , çoklu ölümler görülmeye başlandı. Bunda sebep olarak bilinçsiz tüketim, hava kirliliği, bağışıklık sistem bozuklukları gösterilmekte. Kısır döngünün sonucu olarak viral veya bakteriyel ajanlar direnç kazanmakta, yanlış tedavilerle de virulansları yani enfeksiyon dozları güçlenmekte.

MERS, SARS, CORONA salgınlarını unutturacak yeni salgınlar gelecekte mümkün. Hatta dünyadaki tüm canlıları yokedecek boyutta görülme ihtimali mevcut. Ve yine muhtemel dünyanın yarısını oluşturan Çin veya Hindistan kaynaklı olacaktır.

Biliyoruz ki 1 aylık salgınlar bile maske stoklarını, ilaç stoklarını bitirebiliyor ve insanlar marketleri yağmalamaya başlayabiliyor. Bilimkurgunun aslında gerçeğe ne kadar yakın ve olası olduğunu böyle dönemlerde anlıyoruz.

Toplum olarak uyulması gereken basit kurallar epidemilerin önüne geçebilmekte. Sık el yıkama, burun temizliği, hastane ve kamusal alanların sterilizasyonu kritik noktalardan. İran ve Irak ‘ta bu kurallar tıpkı bizdeki gibi çok kolay gevşetilmekte olduğundan bazı ölümler yaşandı. İran verileri sakladı ve bir sağlık üniversitesi rektörü dahi virüs kaptı. Durumunun da ciddi olduğu söyleniyor. Tabiki bu ortadoğu ile sınırlı değil, Italya ve Fransa avrupada vaka sayısında başı çekmekte… Sağımız solumuz virüs iken ülkemizde olmadığını veya bize gelmeyeceğini düşünmek komik olacaktır….

Evet biraz su, biraz sabun, bir parça maske hayat ve hayatlar kurtarabilir. Bu gibi durumlarda gerekmedikçe dışarı çıkmayın, hastanelere gitmeyin.. Şüpheli hallerde 112 aracılığıyla yardım talep edin. Küçük bir hata salgına yol açabilmekte.

Maske kullanımında en pahalısını almanıza gerek yok. Günde en az 3 tane kullanacağınız için ucuz olanları kullanmanız da fayda sağlayacaktır. Hasta insanlarla yakın temasınız yoksa özel maskelere ihtiyacınız yok. En azından bugüne kadar gördüğümüz Corona tiplerinde durum bu şekilde. Gün içinde sık burun ve yüz yıkamayı ihmal etmeyin. Ellerinizi ağzınıza ve gözlerinize değdirmemeye özen gösterin…

Virüsün görüldüğü ülkelere seyahat etmemekte de fayda var..

Sağlıcakla kalın…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.