İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kafa Travmaları (Maksillofasyal Travmalar)

Kafa travmaları özellikle motorlu taşıtlar, yüksekten düşme, ateşli ateşsiz silah yaralanmaları ve adli vakalar sebebiyle sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Kulak burun boğaz açısından hava yolunu tehlikeye sokması nedeniyle acil müdehale gerektiren durumlardan biridir. Acil servise kafa travması ile gelen birinin öncelikle hava yolu güvence altına alınmalı ve damar yolu açılmalıdır. Solunum sıkıntısı yaşayan hastalarda trakeotomi dediğimiz; boyundan hava yoluna delik açılması gerekebilmektedir.

Dolaşım ve bilinç durumu kontrol edildikten sonra, kan grubu belirlenmesini takiben sıvı açığı kapatılmalıdır. Aktif yoğun kanama durumu kan transfüzyonu ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Lüzum halinde kan transfüzyonu(eritrosit, trombosit, tam kan) gerekebilmektedir.

Hastanın hayati tehlikesi giderildikten sonra fonksiyonel amaçlı girişim ve/veya cerrahileri planlanmalıdır. Bununla birlikte acil hekimlerine hasta yönetimi konusunda sağlıklı bir ortam sağlanması gerekmektedir. Hekimin hasta takibindeki anlık bir dikkat eksikliği ölümcül sonuçlar doğurabilecektir. Bu konuda gerek hekimlere gerekse yardımcı sağlık personeline ve hasta yakınlara büyük roller düşmektedir.

Sağlıcakla kalın…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.