İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Coronavirüs durdurulabilir mi?

Son günlerde yeni bir sorunumuz peydah oldu, adı da Coronavirüs. 100.000’den fazla insana bulaştı ve yüzlerce insanın ölümünden sorumlu tutuluyor. Virüs Çin’de çoktandır kontrolden çıkmış durumda va şu an itibariyle 17 ülkeyede yayıldı.

Peki bu virüs neyin nesidir?

Coronavirüs adından da anlaşılabileceği üzere potensi oldukça yüksek, immünkompetan kişilerde morbid ve mortal seyredebilecek güçlü bir virüs tipidir. Hastalık kolayca bulaşıp sepsis tablosunda çoklu organ yetmezliği ile ölüme götürebiliyor. Sıkı temas, solunum yolu ve vücut sıvılarıyla bulaşabiliyor ve uzun süre vücutta kalıp hastalığa yol açabiliyor. Şu sıralar aşı geliştirme çabaları devam ediyor. Etkili olduğu iddia edilen aşılar geliştiriliyor fakat virüs de gün geçtikçe gelişiyor ve daha dirençli formlar geliştiriyor. Hastalığa yakalanan vakalar diğer canlılardan izole edilemez ve çok geçmeden medikal ajanlar geliştirilemezse kontrol dışı bir hal alması muhtemel.

Koruyucu önlemler:

Kalabalıktan uzak durun, mecbursanız maske kullanın

Yakın temas, hasta ziyareti ve hastane gibi ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun

Elinizi tüm ortak kullanım eşyası temaslarından sonra yıkayın

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin, spor ve beslenmeye önem verin

Eğer bu hastalığa yakalandığınızdan şüpheleniyorsanız sakın hastaneye gitmeyin ve 112 acil servis hattını arayıp uzman bir ekip talep edin!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.