İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Check-up yaptırmalı mıyız?

Son 20 yılın revaçta aktivitelerinden birisi de check-up yaptırmak…

Sıkça 50 yıldır, 100 yıldır hastaneye gitmeyen efsane insanlar haberlere konu olur. Doktora gitmeden yaşamanın sağlıklı yaşamanın kuralı olduğu yansıtılır. Bu insanlar doğayla iç içe yaşayan , çoğu insan gibi egzos solumayan kişilerdir.

Ne yazık ki çoğumuz bu %1’lik şanslı dilimden değiliz.. Boş zaman kazanmak için, beslenmek için, yani en basit ifadesiyle yaşama hakkımızı elde etmek için ömrümüzün büyük bir kısmını şehirlerde, sanayilerde, havanın, suyun ve gıdanın fabrikasyon ürünü olduğu yerlerde geçirmekteyiz. Dolayısıyla bizim ne yazık ki sağlıklı kalabilmek için çok dikkatli yaşamamız ve rutin sağlık kontrollerimizi yaptırmamız gerekir. Hiç bir sorunumuz olmasa ve son derece sağlıklı bir ömür sürsek de kadınlarımız meme kanseri, erkeklerimiz prostat kanseri gibi sorunlarla karşı karşıyadır. Özellikle ailede kanser öyküsü olan bireyler daha riskli gruptan kabul edilir. Geri kalmış bir ülke olarak sigaranın yoğun kullanımı, gırtlak ve akciğer kanser insidansını belirgin bir şekilde arttırmıştır.

Ayrıca kanser olmadan da hipertansiyon, şeker hastalığı, tiroid fonksiyon bozuklukları, barsak problemleri ve kan bozuklukları gibi sağlık sorunları ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Check-up yaptırmadan önce mutlaka donanımlı bir hastane olduğundan emin olmak, yaşınıza ve risk grubunuza göre tetkiklere tabi tutulmak önemlidir.

Birkaç kan tahlilinizi alarak sizi check-up’a soktuğunu söyleyen merdiven altı kliniklerden uzak durulmalıdır. Bu konuda bir hekim ile ön görüşme talep etmeniz, sizi gereksiz işlemlerden koruyacaktır.

Unutmayın marketten sakız almıyorsunuz, istek listesi yapmadan önce hekiminize danışın..

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.